Jak sobie radzić ze złością na dziecko ?

Rozpoznaj źródło gniewu

Jeśli codzienne dojazdy do pracy sprawiają, że odczuwasz irytację i jesteś zestresowana, postaraj się pojechać inną drogą lub wcześniej wychodzić do pracy. Jeśli twój kolega z pracy jest hałaśliwy i gadatliwy, przynieś do pracy słuchawki i słuchaj muzyki. Zwyczajnie zlokalizuj powód gniewu i tremy, a później znajdź rozwiązanie, które pozwoli ci ukoić to napięcie.

Wizualizacja

Jak sobie radzić ze złością na dziecko ?

W stresującej chwili, gdy ciężko ci poskromić myśli i podjąć odpowiednią decyzję, należy na moment usiąść i wyobrazić sobie swoje miejsce „szczęśliwości”. Pomyśl o miejscu, które cię wycisza, odpręża. Czy potrafisz sobie wyobrazić te dźwięki, zapachy, widoki? Przywołaj ten obraz w myślach. Właśnie tak odprężysz ciało i umysł, usystematyzujesz oddech. Wypracujesz jasność myślenia.

Udaj się do specjalisty

Rozmowa z wyuczonym terapeutą może pomóc w znalezieniu przyczyny złości i frustracji, a także w wymyśleniu lepszych sposobów radzenia sobie z nimi. Często naprawdę warto powierzyć swoje zaufanie specjaliście.

Zmiana otoczenia

Jeśli coś cię zdenerwowało w pracy lub w mieszkaniu, zrób sobie krótką przerwę. Pozwól sobie na spacer. Obejdź dom dookoła. Pooddychaj rześkim powietrzem. Gdy już wrócisz twój umysł będzie spokojniejszy, ciało mniej napięte. Zdobędziesz obiektywniejszą perspektywę problemu, z którym musisz się zmagać.

Obiektywizm

Chwile wysokiego stresu są w stanie wykrzywić twoje postrzeganie świata. Niekiedy trzeba przyhamować, nabrać dystansu. Spróbować zerknąć na dany kłopot z innej perspektywy. Takie przyjrzenie się kłopotowi z różnorakich punktów widzenia, jest w stanie prowadzić do interesujących i zaskakujących wniosków.

Pomów z kimś o tym co Cię frustruje

Opowiedz o swoich emocjach komuś zaufanemu: koledze, partnerowi, małżonce. Czasami wykrzyczenie tego, co nas trapi, dotyka, jest świetnym sposobem na odzyskanie balansu i równowagi. Pamiętaj tylko, że nie chodzi tu o „wylanie złości” na kogoś, na wyładowaniu emocji na nim, ale o odszukanie odpowiedniego słuchacza, który wysłucha naszych żali.

Poczucie humoru

Jeśli znajdujesz się w nerwowej sytuacji, np. stoisz w zatorze drogowym, i czujesz, że gniew i złość rosną w tobie, spójrz na to, co znajduje się dookoła ciebie. Postaraj się znaleźć coś, co zajmie Twoje myśli, pozwoli ci się uspokoić, pośmiać.

Aktywność fizyczna

Tkwienie w miejscu i roztrząsanie trudności nie ułatwia w ich rozwiązaniu. Wręcz przeciwnie, potrafi wytworzyć w nas coraz mocniejszy niepokój i rozdrażnienie. Joga, nieskomplikowane, rozluźniające ćwiczenia, a nawet taniec mogą udzielić pomocy w rozluźnieniu napięcia wewnątrz nas.

Głębokie oddechy

Jeśli skoncentrujemy się na nabieraniu powietrza, generując niespieszne, odpowiednie oddechy, nasze ciało i mózg się ustabilizują. Skup się na oddychaniu. Możesz dodatkowo w głowie nadawać mu rytm: wdech – wydech. Jeśli możesz, komfortowo usiądź, pozwól szyi i ramionom w pełni się odstresować. Nabieraj powietrze głęboko przez nos, wydychaj powietrze przez usta. Skieruj uwagę na podnoszący się brzuch.

Mantry

Stałe przerabianie odprężającej frazy może pomóc w ciężkich momentach. Możesz mówić je na głos lub szeptem. Zorientujesz się, że po jakimś czasie poczujesz się znacznie lepiej. Możesz sobie wypracować listę takich wyrażeń w notatniku w telefonie i sięgać po nie w nerwowych chwilach.

zamów u mnie wróżbę jak zamówić wróżbę z kart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.