Strach: Jak się go pozbyć ?

Obdarz swój strach miłością

Zobrazuj to, czego się boisz. Jak widzisz swój strach? Jako potwora z obnażonymi kłami? A może jest czarnym kosmatym kłębkiem? Przypomina opuszczony, pokryty mgłą las? Postaw strach obok siebie i napisz do niego jak do przyjaciela. Pomyśl o tym, że to jest odrębny od ciebie byt, który też ma wolę życia.

Przerysuj swoje strachy

Ta prosta metoda może okazać się zbawienna. Opowiedz komuś, o tym, że się boisz, używając przesadnie wielkich słów i emocji. Powtórz to kilka razy, za każdym razem wyolbrzymiając historię. Niedługo później zdasz sobie sprawę, że w końcu to wszystko zwyczajnie wyda Ci się zabawne.

Strach: Jak się go pozbyć ?

Świadomość występowania strachu

Jak tylko poczujesz strach, przyjmij do wiadomości fakt, że wystąpił i że jest to coś absolutnie naturalnego – odczuwać strach. Strach po prostu występuje w sytuacji gdy napotykasz coś nowego lub wymagającego, bądź gdy w Twoim życiu pojawiają się jakieś trudności lub niepewności.

Przeczytaj także: https://blog.otylia.pl/strach-przed-odrzuceniem/

Aktywność fizyczna

Jazda na rowerze, szybki spacer, wyjście na basen, siłownia, wyrywanie chwastów w ogródku. Każdy wysiłek jest dobry na stres i depresję, ponieważ zwiększa poziom dopaminy i serotoniny w organizmie.

Zajmij się czymś innym niż strach

Żeby nie doprowadzić do rozkręcenia spirali negatywnych myśli, zacznij robić cokolwiek innego. Dobrze, żeby była to czynność mechaniczna, ale angażująca cię.

Mózg gadzi

W prymitywnej części naszego mózgu, w ciele migdałowatym, rodzi się strach, jako jedna z najbardziej naturalnych emocji. Płaty czołowe oraz inne części mózgu wprowadzają logikę do naszego myślenia. W stanach niepokoju dobrze jest do niej wrócić i przemyśleć sprawę. Gdy zaczniesz się czegoś bać, pomyśl trzeźwo o rzeczywistych zagrożeniach, które właściwie nie istnieją, bo są wytworem Twojej wyobraźni, co wynika z lęków.

Próba zapanowania nad strachem

Gdy przyznasz się przed sobą, że odczuwasz lęk, opanuj swój strach i zamień go w swojego dobrego kompana. Daj sobie chwilę, aby w poznać dokładnie emocje, które przez Ciebie przepływają. Zdaj sobie z nich sprawę, jednak nie pozwól, aby Cię sparaliżowały i sprawiły, że staniesz się całkowicie bezradna.

Wskaż swoje największe lęki

Nazwij bardzo szczegółowo, co powoduje Twój lęk i z jakiego powodu się tego boisz. Zapytaj sama siebie, czy targające mną lęki są tak właściwie realistyczne i czy mają rację bytu, biorąc pod uwagę sytuację, w które teraz jesteś? Zrozumienie źródeł i przyczyn naszych obaw pomaga nam zrozumieć, co tak naprawdę czujemy i skąd się to bierze.

Akceptacja strachu

Naucz żyć się się z tym, że uczucie strachu będzie Ci towarzyszyło i może pojawić się w momentach, gdy podejmujesz się działań, które są dla Ciebie czymś całkowicie nowym lub wymagają wyjścia poza Twoją strefę komfortu. Jest coś dziwnego i przyprawiającego o dreszcze, gdy wyruszasz na „nieznane terytorium” bez żadnej gwarancji, że Ci się to przedsięwzięcie powiedzie i wszystko będzie dokładnie tak, jak zakładał plan. Nie pozwól jednak, aby to przeszkadzało Ci w zdobywaniu świata i nauce nowych rzeczy.

Strach dzieje się tylko w Twojej głowie

Im bardziej dopuszczamy do sytuacji, aby nasz mózg analizował, tworzył różne negatywne wyobrażenia tym bardziej sprawiamy, że zaczynamy wyolbrzymiać sytuację co potęguje w nas strach. Zaczyna nas ona przerastać i postrzegamy rzeczy w sposób bardziej skomplikowany niż są one w rzeczywistości.

Obejrzyj kabaret

Dzięki temu, że się śmiejesz to stajesz się bardziej odporna na choroby i depresje, Śmiech powoduje, że słabiej odczuwasz ból, leczy rany, pozwala poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Jeśli zaczniesz lękowi śmiać się w nos, przestanie cię za niego wodzić.

Pamiętaj o swoim oddechu

W sytuacji gdy skupisz się na swoim oddechu, licząc głębokie wdechy i wydechy, wyciszysz gonitwę myśli, która wzmacnia twój niepokój.

Puść sobie film

Odczujesz ulgę, jeśli przez jakiś czas pobędziesz w pewnej odległości od swoich myśli. Umożliwi ci to seans filmowy, który bez reszty cię pochłonie.

Spróbuj przejąć kontrolę nad strachem

Zmierz się ze swoim lękiem starając się konsekwentnie robić co najmniej jedną rzecz, która przywołuje Twój strach przez którą czujesz strach, bez względu na to, jak trywialne mogą być działania jakie podejmiesz. Badania wykazują, że wielokrotne próbowanie konfrontacji z tym, czego się obawiamy obniża naszą reakcję psychologiczną na te zdarzenia. Powoduje, że jesteśmy gotowi aby dużo lepiej je znieść lub nawet zupełnie przestać się bać.

Poszukaj tych, którym się udało wygrać ze strachem

Przygotuj się do rozmowy z kimś, kto obecnie lub dawniej robił rzeczy podobne do tych, o których Ty marzysz, jednak obawiasz się, że sobie nie poradzisz. Spytaj go, czy również doświadczał strachu i niepewności w czasie ich wykonywania, a jeżeli tak, jak sobie z nim radził i co mu pomagało.

Wyjdź na spacer do lasu

Jaki widok najbardziej ciebie uspokaja? Najczęściej jest to natura. Chmury, woda, drzewa. Jeśli nie masz przyrody w pobliżu, poszukaj kojących zdjęć w internecie.

Mantrowanie

Idealnie sprawdzają się buddyjskie mantry typu: „Może przepełniać mnie dobroć i miłość”, „Jest ze mną zdrowie i szczęście”, „Mogę doświadczyć obfitości”.

zamów u mnie wróżbę jak zamówić wróżbę z kart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.